لوگو persian-hair
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

قطعاً ریزش مو یکی از آزاردهنده ترین مسائلی است که ممکن است برای یک فرد اتفاق بیفتد و به دنبال سریع ترین و مطمئن ترین روش برای درمان و متوقف کردن ریزش مو هستند. حتی به دلیل اثرات بدی که در ظاهر فرد ایجاد میکند منجر به بروز بیماری روحی و افسردگی نیز میشود. یکی از درمان های قطعی ریزش مو ، کاشت مو میباشد که خود انواع و روش های مختلفی را دارد. در این مقاله هم قصد داریم به معرفی انواع روش های کاشت مو و شرایط هر یک بررسی میکنیم.

روش های کاشت مو

شاید در گذشته اکثر افراد با ریزش مو و حتی برای مردان که به طاسی و کچلی منجر میشد مشکلی نداشتند و با آن کنار می آمدند و یا راه های درمان آن را نمی شناختند و هنوز به اندازه امروز کاشت مو مطرح نشده بود اما امروزه افراد خیلی تحمل این شرایط را ندارند و همه مردم از اینکه سن ظاهر شان مسن تر از سن خودشان باشد مسئله ای آزاردهنده است و به دنبال برگرداندن موهایشان از طریق کاشت مو به روش های مختلفی هستند. حتی افراد قبل از تصمیم گیری به کاشت مو به درمان های خانگی و داروهای گیاهی هم دست می زنند که حقیقتاً این موارد نمی تواند باعث رشد مجدد موها بعد از کچلی شود بلکه این مراقبت های قبل از ریزش مو هستند که منجر به تقویت مو و تقویت ریشه مو میشود.

کاشت مو چیست؟

کاشت مو به تکنیکی گفتته می‌شود که در آن ریشه‌های مو، از ناحیه اهدا کننده یا همان بانک مو، به ناحیه در حال ریزش مو یا خالی از مو برده می‌شوند. از این روش بیشتر برای درمان ریزش موی مردانه استفاده می‌شود و طی آن ریشه‌هایی که به صورت ژنتیکی در مقابل ریزش مقاوم هستند به ناحیه طاس برده می‌شوند. اگر پیوند و کاشت واحدهای فولیکولی به‌درستی انجام شود، موهای کاشته‌شده در ناحیه‌ی موردنظر به‌طور طبیعی رشد می‌کنند، دائمی هستند، حالت داده می‌شوند، به مراقبت خاصی نیاز ندارند و نمی‌ریزند.
پیوند مو بصورت یک عمل سرپایی و بدون بیهوشی همراه با بی حسی موضعی بوده و شخص متقاضی کاشت مو در حین عمل هیچ گونه دردی حاصل از موهای که روی سرش کاشته می شود را حس نمی کند. پس از اتمام یک جلسه کاشت مو ( که حدود 3-5 ساعت طول می کشد ) به مدت یک روز پانسمان مناسبی روی سر گذاشته شده . بیمار فردای آن روز جهت تعویض پانسمان و ویزیت جراح و شستشوی سر مراجعه می کند. در روز دوم بعد از عمل می تواند به حمام برود. اما دلمه هایی در محل کاشت ایجاد شده که نباید دستکاری شود و این دلمه ها تا روز پانزدهم از بین می روند. موهای کاشته شده به مدت 2 هفته رشد می کنند که این اتفاق نشان دهنده گرفتن پیوندهاست. اما درصد زیادی از موها از هفته سوم شروع به ریزش  کرده ولی ریشه موها زنده می ماند و موهای جدید از ماه دوم به بعد ظاهر می شوند که در ابتدا این موها نازک و کرکی شکل بوده و به مرور ضخیم می شوند. در اغلب افراد همراه با ریزش موهای کاشته شده تعدادی از موهای قبلی بیمار در اطراف محل کاشت نیز وارد فاز استراحت شده و ریزش پیدا می کنند و محل کاشت برای مدتی (شاید تا حدود 4 ماه) کم پشت تر از سابق دیده می شود، این حالت شوک نامیده شده و موقتی است و با بیرون آمدن موها از حالت استراحت و رشد موهای کاشته شده تراکم مورد انتظار ایجاد می شود. موهای کاشته شده در 6 ماه اول نازک، کرکی و کم تراکم ظاهر می شوند و از ماه ششم به بعد موها پر پشت تر شده و تا 12 ماه کامل می شوند.  و در این دوره تفاوت چهره قبل و بعد از  کاشت مو بسیار قابل توجه است. کاشت مو هیچ گونه عارضه ای نداشته و با توجه به مراقبت های بسیار ساده ای که طی همان 2 هفته اول نیاز به رعایت بوده، مورد دیگری ندارد و شخص از موهای طبیعی و یکدستی برخوردار خواهد شد.

مقاله پیشنهادی: شامپو مناسب مو

کاشت مو در بانوان

کاشت مو در خانم ها نسبت به آقایان کمی مشکل می باشد ، در آقایان معمولا ناحیه وسیعی از سر دچار طاسی می شود و پزشک می تواند به راحتی تعداد زیادی فولیکول مو را از نواحی پر پشت به قسمت های کم مو و طاس انتفال دهد. اما در بانوان بیشتر کم پشتی عمومی مشاهده می شود و نه طاسی وسیع و ناچارا پزشک باید بصورت نقطه ای فولیکول های مو را به نواحی کم پشت انتقال دهد که خود دارای پیچیدگی های خاصی می باشد از جمله باید دقت شود تا به ریشه موهای سالم آسیب وارد نشود.
یکی از علل متداول در ریزش موها در آقایان افزایش تبدیل هورمون تستوسترون به دی هیدرو تستوسترون می باشد که با افزایش سن رخ می دهد ، این هورمون باعث تضعیف ریشه موها و در نهایت از بین رفتن آن ها می شود، در اصطلاح به این نوع ریزش مو، ریزش مو با الگوی مردانه گویند ، خوشبختانه این نوع ریزش مو در بانوان شایع نمی باشد به همین جهت طول عمر ریشه موها در زنان چندین برابر مردان است. خانم ها باید توجه کنند در نواحی که موهای آن ها کم پشت بوده به احتمال زیاد فولیکول های مو هنوز وجود دارند و اگر علل ریزش مو به درستی تشخیص داده شود و درمان مناسب صورت گیرد معمولا اکثر بانوان شاهد رویش مجدد موهای خود می باشند  و نیازی به کاشت مو نخواهد بود مگر در موارد خاص.
پیوند مو باید توسط متخصصان پوست‌و‌مو، پزشک جراح سر‌و‌گردن و جراح پلاستیک که دوره‌های جراحی پوست و پیوند مو را گذرانده‌اند، با رعایت استانداردهای فیزیکی و تجهیزاتی مناسب انجام شود. با این‌همه کاشت مو هم یک عمل پزشکی است که مانند سایر اعمال پزشکی می‌تواند در برخی موارد مشکلاتی هم ایجاد کند. اما بسیاری از این عوارض و مشکلات موقتی هستند.

عوارض کاشت مو


  • تورم خفیف در پیشانی که با کمپرس آب سرد در چند روز نخست پس از کاشت التیام پیدا می‌کند.

  • خونریزی خفیف.

  • مورمور شدن محل کاشت مو.

  • درد در ناحیه‌ی کاشت مو که با مصرف مسکن‌های تجویزشده از سوی پزشک رفع می‌شود.

معرفی روشهای کاشت مو

کاشت مو به روش FUT

روش FUT یکی از روش های قدیمی کاشت مو میباشد که در کشورهای مختلفی هم مورد استفاده قرار میگیرد که برای استفاده از این روش باید بانک موی مناسبی در قسمت های پشت سر باشد تا موهای پیوندی از این قسمت گرفته شود. در این روش لایه های پوستی به شکل نوار و در ابعاد مختلف از نواحی پشت سر برداشته و سپس با دستگاه مخصوص و زیر میکروسکوپ به واحد های کوچک تر تقسیم و به نواحی کم پشت و طاس پیوند زده می شوند و در نهایت محل برداشته شدن لایه های پوستی بخیه می شود. این روش بیشتر شبیه یک جراحی پوستی است، فرد در این نوع عمل کاشت بیهوش می شود و بعد از اتمام مراحل نیاز به مراقبت های ویژه و دوران نقاهت طولانی می باشد.
معایت کاشت مو به روش FUT: شرایط مشابه با عمل جراحی، باقی ماندن جای زخم در محل برداشتن لایه های پوستی، دوران نقاهت طولانی، امکان کشیدگی پوست در ناحیه گردن از معایب کاشت مو به روش FUT است و احتمال از بین رفتن فولیکول های مو(پیاز مو) نسبت به روش FIT کمتر است و اکثر فولیکول های برداشته شده از نواحی اهدا کننده به شکل سالم به نواحی کم پشت و طاس منتقل می شوند که از مزایای کاشت مو به روش FUT میباشد.

کاشت مو به روشFIT

پس از مدتی روش کاشت مو FIT توسط محققان و کارشناسان علم کاشت مو عرضه شد که از روش FUT بهتر بود و تعداد گرفت های کاشته شده و نتیجه نهایی کاشت مو بسیار بهتر بود اما این روش هم معایب خاص خود را داشت مانند دوران نقاهت، نیاز به استراحت بعد از عمل، خونریزی، نیاز به جلسات مکرر، تورم در برخی نواحی سر و... که همه اینها موجب شدند این تکنیک هم پس از مدتی از رونق بیفتد. در این تکنیک کاشت مو، تارهای مو از بخش هایی از نواحی مختلف پشت سر جهت پیوند زدن به نواحی دچار ریزش، کنده و در آنجا پیوند زده می شد. در واقع این روش نوع پیشرفته و بهبود یافته تکنیک کاشت مو FUT بود.
آنچه که طبق تجربه و طی سال‌ها در مقایسه میان دو روش کاشت موی FIT و FUT به‌دست آمده حاکی از آن است که روش FUT از بسیاری جهات ازجمله ایجاد جای زخم، مدت زمان خشک‌نشدن گرافت‌ها، درصد آسیب گرافت‌ها، کیفیت گرافت‌ها از لحاظ ساختار و بافت، مدت زمان عمل، عوارض و حتی هزینه‌ی عمل نسبت به FIT برتری دارد. دیگر مزایای کاشت مو به روش FUT عبارت‌اند از:


  •     غیر‌قابل رؤیت بودن محل کاشت مو؛

  •     ایجاد یک خط طبیعی در جلوی سر و ظاهر طبیعی آن؛

  •     طبیعی بودن ظاهر موها و عدم فرورفتگی یا برجستگی پوست سر؛

  •     امکان برداشت موهای ناحیه‌ی پشت سر و دیگر نواحی مختلف بدن مثل کتف و سینه؛

  •     حفظ کیفیت گرافت‌ها برای تکرار مجدد کاشت در صورت نیاز.

کاشت مو به روش SUT

در روش کاشت مو SUT که بیشتر شبیه روش کاشت FIT است، پیاز مو به ‌صورت دستی و با پانچ معمولی برداشت و کاشت نمی‌شود بلکه وسیله‌ی برداشت و کاشت مو در این روش پانچ لیزری است. با پانچ لیزری فولیکول‌های مو به‌صورت گروهی یا دانه‌ای از بانک مو که معمولا پشت سر فرد است جدا و سپس فریز می‌شوند و درنهایت به نواحی کم‌مو و طاس انتقال می‌یابد. در روش SUT به‌دلیل فریزشدن فولیکول‌های مو، تا زمان کاشت از تخریب آنها جلوگیری می‌شود. به ادعای متخصصین کاشت مو در روش SUT کمتر از یک درصد ریشه موها در جریان عمل کاشت و برداشت از بین می‌روند و خشک و کم‌آب می‌شوند.
در روش کاشت موی SUT که با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود، درست مثل روش FIT صرفا فولیکول‌های مو منتقل می‌شوند با این تفاوت که با پانچ لیزری فولیکول‌های مو تخریب نمی‌شوند و نتیجه‌ی کار راضی‌کننده‌تر است. مزیت دیگر این روش سرعت بالای انجام کار است به‌نحوی که در هر جلسه حداقل ده هزار فولیکول مو از نقاط مختلف بدن منتقل می‌شوند و به دلیل همین سرعت بالا معمولا کاشت مو به روش SUT برخلاف روش‌های دیگر در یک جلسه انجام می‌شود. خط رویش طبیعی، عدم درد و خونریزی، نداشتن دوره‌ی نقاهت و رعایت بهداشت به‌خاطر عدم دخالت دست از جمله مزایای کاشت مو به روش SUT محسوب می‌شوند.

کاشت مو به روشPRP

جدیدترین روش کاشت مو در حال حاضر روش PRP یا کاشت مو با کمک سلول‌های بنیادی است. در این روش که سلول‌درمانی یا پلاکت‌درمانی هم نامیده می‌شود، سلول‌های زایا از فولیکول‌های موی سر جدا و کشت داده می‌شوند و به این ترتیب تعداد زیادی سلول زایا مجددا به پوست سر تزریق می‌شود. درنتیجه یا فولیکول‌های جدید ساخته می‌شود، یا موهای پُرزمانند قبلی به موهای زبر تبدیل می‌شوند.
شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید محققین به این نتیجه رسیده‌اند که تعداد سلول‌های بنیادی مناطق پُرمو و طاس به یک اندازه است و تنها اختلاف این دو ناحیه در تعداد سلول‌هایی به نام نیایاخته یا سلول‌های پروژنیتور (Progenitor Cells) است. این سلول‌ها در نواحی طاس بسیار کمتر از نواحی پُر‌مو وجود داشتند.
به این ترتیب سلول‌های زایا یا زایشگر پیاز مو، موهای جدید می‌سازند تا جای موهای فرسوده را که هر روز تا ۱۰۰ عدد آن بطور نامحسوس می‌ریزد پر کنند. طبق تحقیقات متخصصین پوست و مو، پیاز مو بعد از مغز استخوان که بالاترین میزان سلول جدید را می‌سازد دومین بافت فعال از نظر تقسیم سلولی و ایجاد سلول‌های جدید است.

در همه ی روش های جراحی کاشت مو نیاز به مراقبت هایی میباشد که مراقبت های پس از کاشت مو باید توسط پزشک متخصص و پزشک جراح پوست شما تعیین شود.

مشاوره رایگان کاشت مو و کاشت ابرو

خواندن 560 دفعه
پرشین هیر در نقشه گوگل
اطلاعات تماس


آدرس کلینیک کاشت مو ، ابرو :

تهران - تجریش - خیابان دزاشیب - جنب مرکز خرید روشا