لوگو persian-hair
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
دلایل ریزش ابرو - 5.0 out of 5 based on 1 vote

موی ابرو همانند موهای سر ، مژه ، ریش و سبیل و ... که از ابتدای تولد رشد میکنند و وابسته به هورمون های جنسی هستند و ممکن است دچار ریزش شوند و ریزش ابرو هم برای خانم ها و آقایان شایع است و مربوط به جنسیت خاصی نیست. ریزش ابرو تحت تاثیر عوامل متعددی است که در این مقاله به دلایل ریزش ابرو میپردازیم تا با آشنایی این موضوع بتوانیم راه های درمان را بهتر  و با اطلاعات بیشتری انتخاب کنید یا از افزایش ریزش ابرو پیشگیری کنید.

دلایل ریزش ابرو

بطور معمول هر 5 یا 6 ماه یکبار ابروها شروع به ریزش و رشد مجدد می‌کنند اما ریزش غیرعادی آن‌ها علت بیماری است. یکی از دلایلی که ریزش ابرو میتواند برای هر شخصی آزار دهنده باشد قطعاً زیبایی است و همه به دنبال درمان های خانگی و مصرف مواد گیاهی یا داروهای خاص برای جلوگیری از ریزش ابرو هستند و یا به درمان قطعی این موضوع که کاشت ابرو میباشد ، هستند. هر شخصی باید از زمانی که حجم و میزان ابرو هایش به نسبت کمتر میشود ، دوره های پیشگیری از ریزش ابرو را جلوگیری کند و افزایش آن را متوقف کرد و بدترین رفتاری که میتوان در مقابل این نشانه ها انجام داد ، استفاده از لوازم های آرایشی برای عدم نمایش ریزش ابرو و قسمت هایی که حجم ابروها کم شده ، است. این عملکرد مشکل را به هیچ طریقی برطرف نمیکند و بهتر است از همین اولین زمان های کاهش ابروها به متخصص پوست و مو مراجعه کنید و عامل ریزش ابرو را متوجه شوید. عدم شناسایی دلیل ریزش ابرو ، کمکی برای برطرف کردن آن ندارد.

یکی از نشانه ها برای شناسایی دلیل ریزش ابرو وجود دارد که در این زمینه شایع است ، این است که ریزش مو ، ریزش ابرو و سایر قسمت های بدن گاهی تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار میگیرند که عامل های مشترکی هستند و ممکن است علاوه بر ریزش ابرو ، دچار ریزش مو ، ریزش مژه و یا در سایر قسمت های بدن هم شده باشید که در این صورت میتوان عامل مشترک در ریزش را متوجه شد و برطرف کرد.

مقاله پیشنهادی: از چه شامپویی بعد از کاشت مو استفاده کنیم؟


دلایل ریزش ابرو


 • یکی از مشکلاتی که برای ریزش ابروها برای خان ها و آقایان است و البته در خانم ها این موضوع بیشتر دیده میشود ، کندن با برداشتن ابروهاست که این کار تاثیر زیادی در ریزش ابرو در دوران میانسالی خواهد داشت. کندن  و برداشتن ابروها از ریشه در صورتی که برای چندین بار تکرار شود ، قابلیت رشد مجدد ابروها را در آن منطقه از دست میدهد که به اصطلاح آن ناحیه فیبروزه میشود و راهی که میتوان برای این موضوع در نظر گرفت ، اصلاح کردن ابرو ها از طریق تیغ میباشد تا از آسیب رسیدن به ریشه مو ابرو کاسته شود.

 • یکی دیگر از نشانه هایی که منجر به ریزش گسترده ابروها میشود ، بیماری طاسی منطقه یا آلوپسی است که برخی افراد در قسمت های مختلف موهای خود چه در موی سر ، ریش و سایر قسمت های بدن به اندازه های دایره ای کوچکی همانند سکه دچار ریزش میشوند که اگر این بیماری در قسمت ابرو نیر اتفاق بیافتد ، به مرور زمان دچار ریزش ابرو میشود و عامل این بیماری مربوط به سیستم های امنیتی بدن میشود که با مصرف داروهایی برای افزایش سیستم امنیتی بدن در ابتدا میتوان از گسترش ریزش جلوگیری کرد و بعد از گذراندن دوره های درمانی ، رشد موها مانند حالت اول اتفاق می افتد.


 • یکی دیگر از دلایل ریزش ابرو ، عوامل ژنتیکی و وراثتی است که در صورت بروز ریزش ابرو یا کم مویی بر اساس موضوعات ارثی دارو یا مصرف مواد غذایی که بتواند به صورت کامل جلوگیری یا پیشگیری کند وجود ندارد و کاشت ابرو قطعی ترین روش درمان است. به ریزش مو بر اساس عوامل ارثی اصطلاحاً هیپوتریکوز گفته میشود.

 • کمبود ویتامین ها و مواد معدنی در بدن هم یکی دیگر از دلایلی است که عامل ریزش ابرو هستند ، کمبود زینک و کم کاری غده تیروئید در مقدار زیاد میتواند باعث ریزش موی ابرو شود. میزان بروز ریزش ابرو به دلایل کمبود زینک و تیروئید کمتر دیده میشود اما در صورت بروز میتواند مشکلات زیادی را ایجاد کند که برای جلوگیری از این معضل بهتر است آزمایش های تیرویئید را هر چند مدت انجام داد.

 • از دلایل دیگری که در زمینه ریزش ابرو گفته میشود موضوع استرس است. استرس به هیچ عنوان دلیل ریزش ابرو و مو نیست بلکه عامل تشدیدکننده ریزش میشود و اینکه برخی افراد با تجویز خودشان و مطالب و تجویزهای غیز پزشکی عامل ریزش را استرس میدانند و سعی در جلوگیری در این موضوع هستند تا ریزش موهایشان نیز متوقف شوند سخت در اشتباه هستند. باید دلیل اصلی ریزش مو را توسط پزشک متخصص متوجه شد. اما باید به این نکته هم توجه کرد ه استرس زیاد باعث ضعیف شدن ساقه مو خواهد شد.


 • مصرف غذهای فست فودی و سوءتغذیه از عوامل دیگر ریزش مو ابرو به شمار میرود و همانند ریزش مو ، کمبود مواد و ویتامین های لازم بدن همانند پروتئین و لبنیات و سایر مواد معدنی منجر به ریزش ابرو نیز میشود.

 • مصرف داروهای بارداری و داروهای پیش گیری کننده از بارداری نیز منجر به ریزش ابرو خواهد شد.

 • شیمی درمانی از دیگر عوامل ریزش مو به شمار میرود که راه های درمانی سرطان است و هیچ راه درمانی برای جلوگیری از ریزش مو وجود ندارد و فقط باید منتظر اتمام دوره درمان ماند تا رشد دوباره موها آغاز شود.

 • سرطان های پوستی ماندد BCC و SCC هم جزء بیماری هایی هستند که پس از شیوع باعث ریزش موی ابرو میشود.

 • عفونت های قارچی و در کل ، بیماری های عفونی هم به دلیل تضعیف فولیکول های مو ، عامل ریزش ابرو است بیماری هایی مثل اگزما هم به دلیل تحرکاتی که روی پوست دارند بیمار را مجبور به خارش آن ناحیه میکند که این خارش باعث ریزش میشود.

 • گوشت های اضافه یا زخم هایی که ممکن است در صورت عمل های جراحی بر روی پوست ایجاد شود ، مانع رویش مو در آن قسمت میشود.

 • مصرف برخی از داروهای روانپزشکی مثل هالدول ، ایمی پرامین و آمی تریپتلین و داروهای ضد فشار خون مانند پروپرانولول ، اتنولول و كاپتوپریل دارای عوارض جانبی همچون ریزش مو در ناحیه ابرو هستند.

 • ریزش موهایی ابرویی که بر اثر مصرف داروهای بیهوش کننده باشد ، موقتی میباشد و پس از مدتی رشد مجدد موها آغاز میشود.

 • افزایش سن نیز منجر به کاهش موها در اکثر قسمت های بدن میشود که با نازک شدن ، ضعیف شدن و تغییر رنگ موها همراه است که ریزش مو ابرو نیز در این امر مستثنا نیست.

 • رنگ کردن ابروها می تواند باعث خشکی و شکنندگی موهای ابرو شود اما این کار به هیچ عنوان باعث از بین رفتن ریشه ابروها نمی شود. ضمن اینکه وقتی خانم ها ابروهای خود را روشن می کنند به طور طبیعی ممکن است این روشن شدن موها باعث کم پشت تر به نظر رسیدن آنها بشود. در هر صورت با از بین رفتن رنگ و رشد مجدد ابروها، آنها دوباره به حالت قبلی خود برمی گردند.

 • بیمارهایی همچون شپش و بیماری هانسن نیز باعث نازک تر شدن موی ابرو و در نهایت ریزش میشود.


به طور عمده ، ریزش موها در خانم ها نسبت به آقایان بیش تر است و همچنین پرپشت بودن ابروی مردان در دوران میانسالی و سالمندی در نسبت با خانم ها بیشتر و بهتر است و این موضوع به دلیل عدم استفاده آقایان از مواد آرایشی و بهداشتی و مخصوصاً استفاده از موچین برای اصلاح ابروهاست. استفاده از موچین در خانم برای اصلاح کندکردن روند رشد ابروها شده و تداوم آن باعث آسیب به فولیکول ها و ریشه مو میشود و در دوره های میانسالی باعث کم پشت شدن ابروها و یا از دست دادن ابروها میشود.

مشاوره رایگان کاشت مو و کاشت ابرو

خواندن 881 دفعه
پرشین هیر در نقشه گوگل
اطلاعات تماس


آدرس کلینیک کاشت مو ، ابرو :

تهران - تجریش - خیابان دزاشیب - جنب مرکز خرید روشا