لوگو persian-hair
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)
از چه شامپویی بعد از کاشت مو استفاده کنیم؟ - 4.0 out of 5 based on 4 votes

یکی از مهم‌ترین اقدامات برای نگهداری مو ، شامپو مناسب می‌باشد. انتخاب شامپو مناسب از اقدامات بعد از کاشت مو است که از اهمیت بالایی برخوردار است البته هر فردی چه عمل کاشت مو را انجام داده است یا نداده باشد ، باید شامپو مناسب شرایط موی خود را استفاده کند. معمولاً پس از کاشت مو ، ناحیه موردنظر حساس ، مستعد عفونت ، التهاب، اسکار و ترشح بیش‌ازحد چربی و همچنین احساس درد و ناراحتی می‌باشد. پوست سر ، همانند پوست بقیه قسمت‌های بدن احتیاج به رطوبت دارد. ترشح بیش‌ازحد سبوم ( sebum ) می‌تواند باعث خارش سر و تحریک ایجاد شوره سر شود به همین علت پوست سر پس از جراحی احتیاج به مراقبت‌های ویژه دارد. در این مقاله ازنظر تخصصی به انتخاب شامپو می‌پردازیم.

از چه شامپویی بعد از کاشت مو استفاده کنیم؟

شامپو مناسب باید بر اساس نوع موی هر فرد انتخاب و استفاده شود ، شامپوها به دلیل دارا بودن مواد آنیونی و کاتیونی به مقادیر متفاوت می‌باشد و میزان چربی زدایی آن تعیین می‌شود ؛ حتی بر روی مارک و بسته‌بندی شامپوها هم اینکه شامپو برای چه نوع جنس موهایی مناسب است هم ذکر می‌شود که برای مثال برای موهای چرب ، موهای خشک ، موهای معمولی ، موهای رنگ‌شده و .. . که این معیار انتخاب بر اساس ترکیبات مواد نرم‌کننده و سورفگمانت های استفاده‌شده در شامپو است. به همین دلیل است که برخی از شامپوهایی که برای سایر افراد مناسب هستند و شما هم از آن استفاده می‌کنید بازخورد خوبی ندارند و حتی در مواقعی شرایط موها را بدتر هم می‌کند در حالت کلی شامپویی که انتظارات هر فرد را برآورده سازد و موهای سر را دچار شوره نکند ، شامپوی مناسبی است و وقتی‌که به شامپوی استاندارد خود رسیدید بهتر است از تعویض و تغییر دادن آن بپرهیزید. برخی افراد نیز دچار شوره سر یا بیماری‌های پوستی سر یا بیماری پسوریازیس که پوسته‌های زیادی بر روی کف سر دیده می‌شود که باید در انتخاب شامپو به این موارد هم توجه داشته باشید و از شامپوهایی که برطرف‌کننده شوره سر می‌باشد. انتخاب شامپو برای هر نوع مو اهمیت دارد و باید در انتخاب شامپو حساسیت داشته باشید.

البته علاوه بر شامپویی که انتخاب می‌کنید موارد دیگری هم مانند نحوه شستن یا ماساژ دادن موها  تعداد دفعات و فاصله زمانی که بعد از هر بار شستن موهایتان دارید هم در میزان ریزش مو مؤثر است. امروزه نسبت به زمان‌های گذشته ، تعداد دفعات که افراد موهای حد را شست‌وشو می‌کنند ، مواد شوینده با مقدار کمتر یا با میزان شدت کمتری در شامپوها استفاده می‌شود. مواد تشکیل‌دهنده شامپوها شامل آب ، مواد پاک‌کننده، عوامل تقویت‌کننده کف، سفت کننده‌های شامپو، مواد حالت‌دهنده ، مواد خوشبوکننده شامپو، نگهدارنده ، مواد فعال از ترکیبات لازم برای تولید شامپو می‌باشد.

مقاله پیشنهادی: تغذیه مناسب پس از کاشت مو

شامپو یا صابون؟ کدامیک بهتر است؟

سؤال برخی از افراد این است که آیا می‌توان از صابون به‌عنوان ماده شوینده موی سر به‌جای شامپو استفاده کرد یا نه؟ ازآنجاکه در زمان‌های گذشته ، ماده‌ای به‌عنوان شامپو وجود نداشت و مردن از صابون به‌عنوان ماده شوینده سر و پوست و کل بدن استفاده می‌کردند اما باگذشت زمان و تحقیقات انجام داده‌شده ، نشان می‌دهد که صابون به دلیل موادی که در آن استفاده‌شده است در آب‌های سخت به‌خوبی حل نمی‌شود و کف نمی‌کند و به همین دلیل در صورت شست‌وشو با صابون ، بخشی از لایه‌های چربی صابون که حل‌نشده است ، به‌خوبی شسته و پاک نمی‌شود و باعث ضخیم شدن و کدرشدن مو می‌شود که شامپوها با استفاده و به کاربردن ترکیبات پاک‌کننده‌ای به نام سورفاکتانت نامیده می‌شود که این مواد در هر نوع آبی به‌راحتی حل‌شده و کف می‌کند و به‌صورت کامل نیز شسته می‌شود.

یکی دیگر از عاملی که باعث استفاده بیشتر شامپو نسبت به صابون  شده ، استفاده از مواد نرم‌کننده و حالت‌دهنده‌ای است که در شامپو استفاده می‌شود. شامپوهایی که در آن مواد حالت‌دهنده و نرم‌کننده استفاده می‌شود به دلیل استفاده از مواد کاندیشنر به موها حجم بیشتری می‌دهد و از ایجاد الکتریسیته ساکن در هنگام خشک‌کردن موها جلوگیری می‌شود و همچنین باعث بهترِ شانه خوردن موها پس از استحمام می‌شود.

 

شامپوی مناسب کاشت مو

پس از کاشت مو هر پزشک بر اساس تجربیات و همچنین نوع موهای بیمار، یک نوع شامپو تجویز می‌کند و شامپوی خاصی به‌عنوان شامپوی فراگیر و مورد تائید اکثریت پزشکان برای این مورد وجود ندارد ، برخی پزشکان ترجیح می‌دهند شامپوهای ملایم مانند شامپو بچه یا شامپوهای بدون برخی مواد افزودنی خاص تجویز نماید.

در دوره اولیه بعد از عمل پیوند مو، باید از مصرف شامپوهایی با فرمولاسیون قوی دارند و ممکن است در روند بهبودی پیوند کاشت مو خللی وارد می‌نمایند، پرهیز شود.

شامپو مناسب کاشت مو باید دارای ترکیبات لیپوزومی که خاصیت آنتی‌اکسیدان و آنتی باکتری هستند استفاده شود که برای فولیکول‌های کاشته شده مو نیز مؤثر است.

شامپو باید التیام‌بخش و کاهش‌دهنده التهاب و تورم و سوزش و قرمزی پوست شود و تسریع‌کننده روند ترمیم مو باشد و زخم‌های ناشی از عمل کاشت مو را کاهش دهد.

از شامپوهای ملایم با PH کمتر بدون افزودنی خاصی استفاده کنید.

شامپو با میزان چربی پوست سر باید هماهنگ باشد و  پوست سر را دچار خارش و شوره سر نکند.

دارای خواص ضد میکروبی و ضدعفونی‌کننده مو باشد.

شامپو کتوکونازول در حقیقت دارای یک ترکیب ضد قارچ است که از خارش و ایجاد حساسیت در پوست سر پس از کاشت مو جلوگیری می‌کند.البته طبق برخی از تحقیقات شامپو کتوکونازول علاوه بر خاصت ضد قارچی ، دارای خاصیت آندروژنی نیز هست و به‌صورت موضعی از تبدیل تستسترون به دی هیدروتستسترون که عامل اصلی ریزش موی ژنتیکی است جلوگیری می‌کند.

نحوه شست‌وشوی درست و مناسب مو را از پزشک یا متخصص پوست و مو جویا شوند و به روش پزشک ، موها را شست‌وشو و ماساژ دهد.

 

بعد از گذراندن دوره‌ی اول پس از کاشت مو ، باید شست‌وشو موهایتان را بر اساس نوع موهایتان به روش درست انجام دهید.

شست‌وشو موهای معمولی

اگر موهای معمولی دارید توصیه ما به شما شستشوی یک روز در میان موهاست. اگر جنس موهای شما معمولی است، بهتر است یک روز در میان دو بار موهای خود را با شامپوی مخصوص خود بشویید. نوبت اول آلودگی‌ها را از موهایتان پاک می‌کند و نوبت دوم شستشو با شامپو اجازه می‌دهد شامپو به کف سر نیز برسد.

شست‌وشو موهای چرب

اگر موهایتان چرب است از چنگ زدن کف سر بپرهیزید. چنگ زدن کف سر باعث می‌شود غدد سباسه ی ( چربی ) کف سر ترشح بیشتری کنند و چربی سر را افزایش می‌دهند.این افراد می‌توانند هر روز موهای خود را به‌آرامی شستشو دهند. این افراد بهتر است فقط یک‌بار در روز با شامپوی مخصوص موهای چرب موهای خود را شستشو دهند و احتیاج به شستشوی مجدد نیست.

شست‌وشو موهای خشک

افرادی که جنس موهای آن‌ها خشک است، بهتر است هر دو روز یک‌بار با شامپوی مخصوص موهای خشک که حاوی نرم‌کننده نیز باشد موهای خود را شستشو دهند. استفاده از نرم‌کننده برای همه افراد توصیه می‌شود، اما توجه داشته باشید که طوری نرم‌کننده را به موهای خود بمالید که فقط به ساقه موها مالیده شود و به ریشه مو یا کف سر نرسد. درواقع از چنگ زدن موقع شستشو با نرم‌کننده بپرهیزید.

افرادی که دچار شوره سر هستند

اگر از شوره‌ی سر رنج می‌برید، مصرف شامپوهای حاوی عوامل ضد قارچ مثل کتوکونازول، سلنیوم سولفاید، زینک پیریتیون یا کلیمبازول می‌توانند درمانگر شوره‌ی سرتان باشد. برای افرادی که مبتلا به بیماری پسوریازیس کف سر هستند، گاه از شامپوهای حاوی تار که ضدالتهاب هستند، استفاده می‌شود. این شامپوها پوسته‌های ضخیم‌تر را تا حدی فوق‌العاده کنترل می‌کند.

اگر علاوه بر شوره سر دچار التهاب یا خارش کف سر یا صورت هستید، مراجعه به متخصص پوست و مو مصرف داروهای موضعی یا خوراکی ضرورت می‌یابد.

شامپو ریزش مو

هیچ شامپویی وجود ندارد که ریزش موها را بتواند جلوگیری کند. هرچند شامپوهای بسیار زیادی در بازار وجود دارد این ادعا رادارند شامپوهایشان ضد ریزش مو و حاوی عصاره‌های مختلف گیاهی مثل گزنه ، اکلیل کوهی ، فلفل ، نعناع و … یا داروهایی مثل ماینوکسیدیل یا کافئین هستند، اما تأثیر آن‌ها ازلحاظ علمی ثابت نشده است. و این مواد در شامپو که فقط چند دقیقه روی سر می‌نشیند نمی‌تواند چندان مؤثر باشد و باعث کند شدن روند ریزش مو باشد. اولین روش برخورد با موهایی که دچار ریزش هستند ، تشخیص دلیل ریزش مو است که برخی به دلیل کمبود ویتامین‌های لازم برای مو است و برخی جنبه‌ی ارثی دارد و برخی از موها که به‌اصطلاح موی تلوژن نامیده می‌شوند، شاید روزانه تا پنجاه تار بریزند که با شامپو و شانه کردن این تعداد بیشتر خواهد شد ؛ که حتماً باید برای پیدا کردن دلیل ریزش مو ، از متخصص پوست و مو بهره ببرید.

 

مشاوره رایگان کاشت مو و کاشت ابرو

 

کلمات مرتبط با متن : شامپو بعد از کاشت مو - بهترین شامپو بعد از کاشت مو - بعد از کاشت مو از چه شامپویی استفاده کنیم - بعد از کاشت مو چه شامپویی استفاده کنیم - بعد از کاشت مو چه شامپویی استفاده کنیم - بعد از کاشت مو چه شامپویی استفاده کنیم - بهترین شامپو برای موهای کاشته شده - شامپو بچه بعد از کاشت مو - بهترین شامپو برای بعد از کاشت مو - شامپو برای موهای کاشته شده - شامپوی بعد از کاشت مو - شامپو مخصوص موهای کاشته شده - شامپو مناسب برای موهای کاشته شده - شامپو مناسب بعد از كاشت مو - شامپو بعد کاشت مو - بهترین شامپو پس از کاشت مو - شامپوی مخصوص کاشت مو - شامپو کاشت مو - بهترین شامپو کاشت مو - شامپو مخصوص کاشت مو - بهترین مارک شامپو - کاشت مو - شامپو - پوسته شدن سر بعد از کاشت مو - کاشت مو سر - شامپو مو - شامپو کتوکونازول - از چه شامپویی استفاده کنیم - به جای شامپو از چی استفاده کنیم - شستشوی صورت با شامپو بچه - شامپو ضد قارچ پوست سر - بعد از کاشت مو چه باید کرد - بعد از کاشت مو چکار باید کرد - بهترین شامپو برای موی چرب - بهترین شامپو ایرانی برای موهای چرب - بهترین شامپو برای شوره سر - بهترین شامپو بعد کاشت مو - بعد کاشت مو - بعد کاشت مو چه باید کرد - شامپو کتوکونازول برای موهای چرب - بهترین نرم کننده موی رنگ شده - شستن سر با صابون - شامپو ضد قارچ موی سر - بهترین شامپو بچه برای ریزش مو - شامپو کف سر چرب - شامپو ضد شوره کتوکونازول - زمان استفاده از ماینوکسیدیل بعد از کاشت مو - تجربیات کاشت مو - ماینوکسیدیل بعد از کاشت مو - شامپو پسوریازیس - شامپو پیریتیون زینک - شامپوی ماینوکسیدیل

خواندن 4414 دفعه
پرشین هیر در نقشه گوگل
اطلاعات تماس


آدرس کلینیک کاشت مو ، ابرو :

تهران - تجریش - خیابان دزاشیب - جنب مرکز خرید روشا